Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki podziału spółek kapitałowych dla postępowań cywilnych

29 września 2017 | Prawo w biznesie | Izabela Ustymenko-Łukasik

składniki majątku | Podział spółki kapitałowej jest często bardzo problematyczny w kontekście następstwa prawnego. O ile skutki materialnoprawne zostały uregulowane wprost w art. 531 kodeksu spółek handlowych, o tyle skutki procesowe podziału spółek pozostają przedmiotem sporów doktryny i orzecznictwa.

Kluczowa dla podziału spółki jest treść planu podziału, który podlega zgłoszeniu do sądu rejestrowego. Zasadniczym aspektem planu podziału jest m.in. szczegółowy opis składników majątkowych, które przypadną poszczególnym spółkom przejmującym albo nowo zawiązanym. Jeżeli o taki przedmiot majątkowy toczy się spór sądowy, w trakcie którego dokonano podziału spółki, pojawi się kwestia następstwa procesowego.

Zasady następstwa procesowego

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) przewidują w art. 192 pkt 3 k.p.c., zasadę głoszącą, że zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa, objętych sporem, nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy, nabywca może jednak wstąpić do postępowania, za zgodą strony przeciwnej. Zastosowanie tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10865

Wydanie: 10865

Spis treści
Zamów abonament